Dzień Górnika w Polsce a na świecie
Spojrzenie na inne kraje
Knurów, ze względu na swoje położenie, historię oraz to, czym przez długi czas zajmowali się mieszkańcy, to miasto dla którego polski Dzień Górnika nie może być obojętny. Wówczas wszyscy zagłębiamy się w religijnej atmosferze. Górnicy i ich rodziny modlą się do swoich patronów. Następnie wspominamy tych, którzy raz zszedłszy pod powierzchnię, zostali już tam na zawsze. Na koniec dla odmiany czas na trochę radości. Wszyscy bawimy się, zatopieni w pięknych tradycjach regionalnych. A jak to wygląda w innych krajach?
Ameryka Północna
Zacznijmy od dwóch krajów Ameryki Północnej, mianowicie od Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Wirginia Zachodnia w USA przywiązuje bardzo dużą uwagę do Dnia Górnika. W tym stanie święto to ma miejsce 6 grudnia, natomiast wyznaczenie tej daty wiąże się z wielce tragiczną historią. Mianowicie, 6 grudnia 1907 roku doszło do wypadku, w wyniku którego śmierć poniosło 361 górników. Natomiast w Kanadzie o górnikach pamięta się 11 czerwca. Podobnie jak w Stanach – jest to nawiązanie do tragicznych wydarzeń, tym razem tych, które miały miejsce w Nowej Szkocji.
Kraje byłego Związku Radzieckiego
Jeżeli chodzi o takie państwa jak Rosja, Ukraina, Białoruś, Kirgistan, Uzbekistan, Estonia czy Kazachstan to tutaj Dzień Górnika jest świętem sierpniowym. Jest to nawiązanie do okazji kompletnie odmiennej od tych, które doczekały się swojego upamiętnienia na Zachodzie. Mianowicie chodzi o rekordowe wydobycie węgla z 31 sierpnia 1935 roku. Wówczas górnik Stachanow wydobył 102 tony węgla. Władze komunistyczne od razu wykorzystały ten wynik do celów propagandowych.
Jak to wygląda w innych krajach na świecie?
Jeżeli chodzi przykładowo o Indie, to tutaj Święto Górnika przypada na dzień 4 maja. Wówczas wszyscy pochylają się nad refleksją na temat ciężkiej pracy i poświęcenia górników. W RPA Dzień Górnika to 27 lipca. Jest to okazja związana z Dniem Przemysłu Węglowego.
Na stronie halokatowice.pl znajdziesz wiele innych ciekawych wiadomości z regionu.