Bieg upamiętniający bohaterów
Pobiegli ku czci ofiar stanu wojennego
To już tradycja, bez której trudno sobie wyobrazić tę porę roku. Już po raz szesnasty knurowscy oraz okoliczny pielgrzymi postanowili uczcić pamięć ofiar stanu wojennego. Jest to XVI Bieg Pamięci ku Czci Męczenników stanu wojennego. Jak zawsze bieg zaczyna się w przeddzień rocznicy urodzin księdza Jerzego Popiełuszki. Początek biegu w tym roku przypadł w poniedziałek.
Ważna rola patrona
Dla biegaczy bardzo ważna jest postać księdza Popiełuszki. Często przytaczają jego słowa i postawę. Wspominają czasy, kiedy wielu ludzi przeklinało i nie potrafiło innym wybaczyć, natomiast ksiądz Popiełuszko modlił się i przebaczał. Bardzo ważne dla uczestników są słowa księdza Popiełuszki o tym, że to, co piękne i wielkie rodzi się z cierpienia. Dlatego też pierwszym punktem biegaczy był grób męczennika. Przy nim uczestnicy zamanifestowali swoją bliskość z ideałami błogosławionego księdza. Zanim jednak tam wyruszyli wzięli udział we mszy świętej w kościele Podwyższenia św. Krzyża.
Dalsze punkty uroczystości
Po nawiedzeniu groby księdza Popiełuszki uczestnicy wraz z orkiestrą dętą poszli pod pomnik ofiar kopalni Wujek. Wspominali pacyfikację kopalni w 1981 roku. Złożyli czerwone róże, które są symbolem męczeństwa górników. Nie zabrakło także samorządowców, przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej, policjantów, związkowców oraz młodzieży. Pojawił się również patron honorowy biegu, prezydent Knurowa, Adam Rams. Towarzyszył mu przewodniczący Rady Miasta Tomasz Rzepa.
Inicjator biegu
Należy przypomnieć, że pomysłodawcą i głównym inicjatorem biegu jest Marian Gruszka. Przed laty był on górnikiem i pracownikiem kopalni Wujek, natomiast nigdy nie zapomniał o zabitych kolegach. Był naocznym świadkiem pacyfikacji kopalni i śmierci innych górników. Po upływie pewnego czasu postanowił uczcić pamięć tych, którzy padli ofiarami stanu wojennego. Udało mu się zrealizować idę połączenia dwóch kluczowych miejsc dla biegu – kopalni oraz groby błogosławionego.