Przeobrażanie Rybnika w kierunku ekologicznej energetyki: analiza i plan działań Forum Energii
Specjaliści z Forum Energii sformułowali strategię przejścia dla miasta Rybnik. Wśród głównych założeń tej zmiany znalazły się obniżenie kosztów energii, poprawa efektywności energetycznej oraz redukcja wydatków operacyjnych na przestrzeni dłuższego okresu czasu, co jest podkreślone w ich raporcie.
Miasto Rybnik z ponad dwusetletnim doświadczeniem w górnictwie węgla kamiennego, które niesie ze sobą negatywne skutki dla środowiska, stało się wzorem dla innych polskich miast dzięki swoim skoordynowanym i zaplanowanym działaniom na rzecz czystszego powietrza. W ostatnich latach Rybnik zdecydowanie wybrał drogę transformacji energetycznej. To zaowocowało bliską współpracą urzędników miejskich z mieszkańcami, w wyniku której udało się zastąpić niemal 10 tysięcy źródeł ciepła. Rozpoczęto też proces termomodernizacji budynków. Dodatkowo, samorząd zdobył rekordowe dofinansowanie na poziomie 143 mln złotych przeznaczone na inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE). Mimo dotychczasowych osiągnięć, w dalszym ciągu Rybnik musi podjąć wiele działań, aby całkowicie przekształcić swój sektor energetyczny – dowiadujemy się z informacji prasowej.
Dokumentem wskazującym realistyczne cele do osiągnięcia do 2040 roku oraz prezentującym różne scenariusze działania jest „Plan transformacji energetycznej Rybnika do 2040 r.”, który został opracowany przez specjalistów Forum Energii. W procesie jego tworzenia wykorzystano nowatorskie algorytmy stworzone wspólnie z firmą technologiczną Enercode.