Historia Miejskiego Zakładu Kąpielowego w Zabrzu: unikatowa architektura i atrakcje niczym z aquaparku
Miejski Zakład Kąpielowy, położony przy Placu Krakowskim 10 w Zabrzu, nie jest typowym obiektem tego rodzaju. Świetlistym przykładem na to jest jego unikalna architektura. Obiekt ten, zaprojektowany przez Moritza Wolffa, miejskiego architekta, powstał w latach 20. XX wieku i do dziś fascynuje swoim stylem, będącym reprezentacją wczesnej moderny. Proste, funkcjonalne formy połączone z rzędami małych, punktowych okien, zakomponowane na imponującym głównym budynku o kubistycznych kształtach, czynią go wyjątkowym na tle innych obiektów tego typu.
Uroczystość otwarcia Miejskiego Zakładu Kąpielowego miała miejsce 8 czerwca 1929 roku. Wyróżniającym elementem konstrukcyjnym był szklany dach nad basenem, który w tamtych czasach stanowił prawdziwą nowatorską cechę, umożliwiającą przepuszczanie naturalnego światła. Zakład miał też wiele do zaoferowania swoim klientom – podobnie jak dzisiejsze aquaparki, oferował takie atrakcje jak solarium, inhalatorium, saunę parową, usługi masażysty, salon fryzjerski czy kawiarnię. Ponadto obiekt zachował do dziś swoje nietuzinkowe przebieralnie, które są wersją z czasów przedwojennych.
W okresie niemieckim obiekt nosił nazwę „Stadtbad”, co dosłownie oznacza „miejski basen”. Zarówno pod tą nazwą, jak i po zmianie na Miejski Zakład Kąpielowy, stanowił i nadal stanowi ważne miejsce na mapie Zabrza, służąc mieszkańcom jako miejsce relaksu i rekreacji.