Barszcz Sosnowskiego zagrożeniem dla mieszkańców powiatu
Temperatura sprzyja rozwojowi rośliny
Dużym zagrożeniem dla mieszkańców powiatu gliwickiego, w tym dla knurowiczan jest Barszcz Sosnowskiego. Ta groźna dla życia i zdrowia roślina przywędrowała do Polski ze Związku Radzieckiego. Należy do tzw. gatunków inwazyjnych. Również w naszym powiecie nie brakuje okazów tego selerowatego. Tegoroczne upały sprzyjają rozwojowi oraz rozprzestrzenianiu się rośliny. Wobec tego należy zachować szczególną ostrożność, ale na szczęście Barszcz Sosnowskiego jest dość łatwy do rozpoznania.
Intruz z Kaukazu
Inwazja Barszczu Sosnowskiego na tereny współczesnej Rosji rozpoczęła się w 1947 roku. Przedtem występował on w górach kaukaskich na Zakaukaziu oraz w północno-wschodniej Turcji. Do Polski przybył w latach 50-tych jako „dar zaprzyjaźnionego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich”. Początkowo naukowcy prowadzili nad nim badania pod kątem wykorzystania rośliny w medycynie, ale mało tego: Barszcz Sosnowskiego był ceniony jako roślina ozdobna.
W latach 80-tych specjaliści uznali Barszcz Sosnowskiego za gatunek inwazyjny. Okazało się, że ta roślina doskonale przyjęła się w naszym klimacie. Pomimo tego, że hodowcy, odkrywszy czym tak naprawdę jest Barszcz Sosnowskiego, porzucili jego uprawę, to nikt nie zadbał o całkowite usunięcie pozostałych przy życiu okazów. Oficjalnie Barszcz Sosnowskiego Polska uznała za zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka w latach 90-tych. Roślina posiada swoją drugą, potoczną nazwę: Zemsta Stalina. Wzięło się to stąd, że data przybycia barszczu do Rosji wypadła na krótko przed zgonem dyktatora.
Dlaczego barszcz jest groźny?
Furanokumaryny to substancje trujące, zawarte w soku Barszczu Sosnowskiego. Po bezpośrednim zetknięciu skóry z rośliną dochodzi do poważnych uszkodzeń, przypominających oparzenia, powstałe w wyniku wysokiej temperatury. Co jest najbardziej groźne, to fakt, że owe oparzenia powstają najwcześniej w kilkanaście minut po dotknięciu barszczu, ale objawy mogą wystąpić w czasie od pół godziny do nawet dwóch godzin.
Najstraszniejsza jest wizja poparzenia dróg oddechowych, ale w przypadku Barszczu Sosnowskiego jest to jak najbardziej możliwe. Wystarczy, że ktoś znajdzie się w obłoku oparów, jaki wydziela roślina. Tak więc nawet przebywanie w okolicach występowania barszczu może okazać się szalenie niebezpieczne.
Jak rozpoznać zagrożenie?
Barszcz Sosnowskiego jest dość potężną rośliną, gdyż jego łodyga dorasta do wysokości od 1 metra do 4 metrów, zaś średnica wynosi 10 cm. Liście osiągają średnicę do 150 cm a ich kształt determinują szerokie, ostro bądź tępo zakończone odcinki. Kwiat też jest dość spory. Baldachy mają do 50 cm długości, a składają się z 30-75 mniejszych baldaszków.